sobota, 17 lutego 2018

Zero waste- co to w ogóle jest? nowa moda czy ostatni ratunek naszej planety| Przewodnik zero-waste dla początkujących


Ktoś kiedyś powiedział że największym wrogiem naszej planety jest człowiek. Jak to się stało że tak niszczymy planetę ziemię, która jest naszym wspólnym domem? Ostatnio coraz bardziej popularna staje się idea zero-waste, która ma na celu jak największe zredukowanie naszego negatywnego wpływu na naszą planetę.NA CZYM POLEGA IDEA ZERO-WASTE?

O ideii zero-waste dowiedziałam się ponad dwa lata temu i od razu wprowadziłam ją w życie. Zero-waste jest to styl życia, którego nazwę na Polski możemy przetłumaczyć jako "zero śmieci, zero odpadów", jednak nie oszukujmy się, w dzisiejszym świecie jest to raczej niemożliwe, żyć tak, aby śmieci nie produkować wcale, dlatego idea opiera się bardziej na ograniczaniu swojego negatywnego wpływu, do możliwego minimum. 

Zero waste opiera się również na piramidce pięciu R czyli :Refuse , reduce,reuse, recycle, rot

Refuse (odmawiaj)
Odmawiaj reklamówek,wszelkich rodzaju zbędnych opakowań, potwierdzeń zapłaty, ulotek i wszelkiego rodzaju rzeczy, których nie potrzebujesz. Odmawiaj również kupowania szkodliwych chemikaliów, które nie służą twojemu zdrowiu ani dobru naszej planety

Reduce (redukuj)
Redukuj swoje zużycie plastiku, papieru oraz naturalnych zasobów naszej planety Zamiast kupować kolejną nowa nową książkę. może warto wybrać się do pobliskiej biblioteki. Nie drukuj biletów, skoro możesz ukazać je na telefonie.

Zadaj sobie pytanie czy naprawdę musisz kupować całe naręcza ubrań w chińskich sieciówkach, których produkcja sieje ogromne zniszczenie na naszej planecie oraz wykorzystuje miliony kobiet i dzieci, które pracują wśród chemikaliów w nieludzkich warunkach?

Reuse (używaj ponownie)-
 Nie wyrzucaj, naprawiaj. Powoli przeżuć się z jednorazowych produktów na wielorazowe zamienniki. Jeśli nie potrzebujesz już jakiejś rzeczy, zastanów się czy w twoim otoczeniu nie znalazł by się ktoś, kto z wdzięcznością ją przyjmie. Zwykły słoik, zamiast wyrzucać do śmieci, również można wykorzystać na tysiąc sposobów;)

Recycle (recyklinguj)
Kiedy z jakiegoś powodu powyższe trzy punkty nie będą działać w konkretnym przypadku, nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie. Plastikową butelkę wrzuć do specjalnego kontenera, segreguj makulaturę a elektroodpady, zanoś w przeznaczone do tego celu miejsce.

Rot (kompostuj)-
Czyli punkt, nad którym szczególnie muszę popracować, gdyż jedynie z tym mam mały problem, mieszkając w bloku. Jednak nawet żyjąc w wielkim mieście nie jest to niemożliwe. Jeśli masz własny dom z ogródkiem, lub nawet balkon, nie czekaj-zacznij kompostować od dziś;)DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Tu nie chodzi tylko o jakąś tam ideę "zbzikowanych ekologów" tu chodzi o nas wszystkich, o nasze zdrowie i o egzystęcję całej planety. Jeśli się nie opamiętamy czeka nas przyszłość życia na wysypisku śmieci lub co gorsza.. planeta zwalczy intruza (czyli nas samych ).
To nie jest jakaś tam teoria z kosmosu, zmiana klimatu, dziura ozonowa, coraz częstsze klęski żywiołowe, śmierć milionów zwierząt i plaga chorób cywilizacyjnych, to właśnie to do czego doprowadziliśmy.

Śmieci nie znikają z naszej planety, recylking wcale nie rozwiązuje ich problemu. Recyklingowi podlega tak naprawdę niewielka część odpadów, a i podczas ich przerabiania do środowiska wydzielają się toksyczne odpady.. Dlatego warto skupić się na trzech pierwszych R!:)


ZAKUPY BEZ PLASTIKU

Nie chodzi tutaj tylko o branie swojej eko torby z domu co pozwoli nam zaoszczędzić 1-2 reklamówki, (choć i to jest już znaczącym krokiem) a kupowanie masę produktów opakowanych w tony plastiku. Rozwiązaniem jest wybieranie produktów, takich nie opakowanych w plastikowe opakowania lub jak najmniejszą ich ilość.

Czy wiecie że w Polsce zużywamy 11 miliardów torebek foliowych rocznie, co daje nam ok 300 reklamówek na jednego mieszkańca.  

Nie wspomnę już tutaj o cienkich foliówkach, które wynosimy z warzywniaków tonami,. Często kraja mi się serce, jak widzę niektóre osoby pakujące jednego ogóreczka, jedną pomarańczę, dwie marchewki każde osobno do foliówki by następnie włożyć to jeszcze do dużej reklamowej siatki.ZAKUPÓW W PLASTIKU DA SIĘ UNIKNĄĆ!Jestem w fazie tworzenia wpisu oraz filmiku z mini przewodnikiem o tym jak robić zakupy bez plastiku i innych zbędnych opakowań w praktyce. Jednak poniżej, znajdziecie kilka prostych rad, dzięki małymi kroczkami możecie przyczynić się dla dobra naszej planety:


➸Zastąp wodę w butelkach wodą z filtra

Nie kupuj wody w butelkach! Badania udowodniły, że woda z butelek może być zdecydowanie bardziej toksyczna, niż taka prosto z kranu, nieprzefiltrowana i to w dużym mieście!➸Kupuj bez opakowań, kupuj na wagę


Niektóre warzywa i owoce można kupować luzem, bez konieczności pakowania je w cokolwiek, te które wymagają zapakowania oraz ziarna i kasze.. można kupować na wagę i pakować we własne wielorazowe torby/woreczki .


Chleb również nie trzeba kupować zapakowany folię, można wziąć ze sobą bawełnianą torbę czy nawet lnianą ściereczkę. Był taki czas że codziennie chodziłam do piekarni po chleb, a panie już mnie rozpoznawały, i czekały aż wyciągnę moją własną torebkę lub ściereczkę na chleb, zamiast od razu wrzucać mi je do papierowej torby lub reklamówki. Nawet jeśli kupuję chleb w supermarkecie, tam też nie ma najmniejszego problemu aby włożyć go do własnego woreczka.

➸Bierz własne pojemniczki, torebki woreczki


Punkt ściśle powiązany z poprzednim. Przygotuj się przed wyjściem do sklepu i uzbrój się we własne opakowania, tak aby nie musieć korzystać w sklepie z jednorazowych.


W pojemniki na żywność możesz również włożyć ogórki i kapustę kiszoną ..➸ Unikaj jedzenia na wynos


Plastikowe kubeczki, słomki,  styropianowe opakowania to dość duży problem 21 wieku. Zabierając ze sobą własne jedzenie i picie na wynos nie tylko oszczędzisz środowisko ale i zawartość własnego portfela.

Zapakuj swój lunch/drugie śniadanie w pojemnik kanapkowy lub słoik

➸ Kupuj w jak największych opakowaniach.

Jeśli nie możesz uniknąć zbędnych opakowań, staraj się kupić większą ilość w jednym opakowaniu zamiast używać małych saszetek itp.


OGRANICZANIE ODPADÓW W DOMU
Poniżej tylko kilka przykładów, jak poprzez niewielkie zmiany, możemy zredukować zużycie odpadów.


➸Zrób własną pastę do zębów

Własna pasta do zębów to świetna sprawa, nie jest jak najbardziej przyjazna dla środowiska, ale i 100% naturalna i bezpieczna dla zdrowia w porównaniu do większości sklepowych past.

O tym jak zrobić własną pastę pisałam TUTAJ


➸Używaj naturalne masła i oleje zamiast balsamów

O tym jak wspaniale na naszą skórę działają masła i oleje pisałam nie raz na moim blogu. Nie zawierają również żadnych chemikaliów, które dostają się do wnętrza naszego organizmu.


Kupuj rozsądnie-nie wyrzucaj

Impulsywne zakupy, głównie żywieniowe, często kończą się dużą ilością zepsutych produktów lądujących w koszu. Na świecie głód wciąż stanowi ogromny problem a tymczasem my, w samej europie wyrzucamy 88 milionów ton jedzenia rocznie!


Zrezygnuj z jednorazowych produktów higienicznych

Zamiast podpasek i tamponów,które każda z nas zużywa setki  świetnym ekologicznym rozwiązaniem jest kubeczek menstruacyjny. Również warto zrezygnować z jednorazowych płatków kosmetycznych na rzecz wielorazowych.➸Eko pranie

Płyny do płukania i proszki do prania  nie tylko zostawiają po sobie dużo odpadów. Większość z nich to silne chemikalia, trafiające do wody, skażające nasze środowisko i zabijające wodne zwierzęta. To również silnie alergeny, wywołujące na dłuższą metę wiele chorób skórnych.

Orzechy piorące, olejki eteryczne i naturalne mydło to świetna alternatywa.


➸Kupuj ekologiczny papier toaletowy bez opakowań


ekologiczny papier toaletowy kojaży się zwykle z szorstkim , cienkim i śmierdzącym papierem, kaki często można było znaleźć w toaletach publicznych. Duże rolki papieru, sprzedawane pojedyńczo bez opakowań są coraz łatwiej dostępne. Ja kupuję najczęściej w biedronce lub topazie.


➸Wielorazowe ściereczki bawełniane zamiast ręcznika jednorazowego

Nie muszę się tu dużo rozpisywać, to prosty krok oszczędzający pieniądze i nasze środowisko.


➸ Zamień żele pod prysznic oraz mydła w płynie na naturalne mydło w kostce

Większość żeli pod prysznic nie tylko w swoim składzie zawiera wiele szkodliwych substancji, wpływające na nasze zdrowie (i jak w przypadku płynów do prania-wszystko trafia do wód i gleby) To również dziesiątki zużytych opakowań rocznie na jedną osobę.➸ Zrezygnuj z chińskich sieciówek na rzecz secondhandów.

W punkcie Reuse pisałam wam już o sieciówkach.. Pozostaje jeszcze fakt, że na świecie kupujemy miliardy ubrań rocznie a wiele z nich trafia na wysypiska śmieci, gdzie wiele materiałów rozkłada się setki lat.

Rozsądne (w duchu minimalizmu)  kupowanie w second-handach ma bardzo pozytywny wpływ na nasze środowisko.


O zero-waste, slow fashion i ekologicznych rozwiązaniach chciałabym zdecydowanie częściej pisać na moim blogu, gdzyż jest to temat bardzo bliski mojemu sercu.

Jeszcze mały edit. kilka filmów, które warto obejrzeć, które pokazują problem plastiku na świecie:


Oraz dziewczyna, która zainspirowała mnie do wcielenia 'zero-waste' w moim życiu:


Już dziś możecie małymi krokami zmieniać swoje wybory na lepsze.
Dajcie znać czy temat zero-waste jest wam znany i co wy robicie, aby zmniejszyć swój destruktywny wpływ na nasze środowisko. Buziaki:*

10 komentarzy:

 1. O zero waste dowiedziałam się, kiedy Bea Johnson była w Polsce. Jak na razie przestałam kupować wodę w plastikowych butelkach, biorę swoje torby na zakupy.. Jednak w tym roku chcę zmotywować się jeszce bardziej i całkowicie ograniczyć kupowanie kosmetyków

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo cenna inicjatywa, niestety nie jest dobrze. ostatnio sama się nad tym zastanawiałam, ile śmieci produkujemy...i mało kto o tym w ogóle myśli

  OdpowiedzUsuń
 3. zero-waste to styl życia, który staram się wprowadzać w swoim życiu, ale jeszcze nie do końca mi się to udaje. Jednak mam nadzieję, że będzie mi szło coraz lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis i szczerze powiem, że pierwszy raz o tym słyszę... tyle że to trochę popadanie ze skrajności w skrajność. Nie brać potwierdzeń zapłaty, nie drukować biletów... no nie, podziękuję :) Mam swoją torbę wielorazowego użytku, kompostownik, segreguję odpady, ale żeby nie kupić nowej książki, to tak się nie da żyć... nie wszystko znajdzie się w bibliotece...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak dla mnie drukowanie biletu jest całkowicie zbędne.. jednak co do książek masz racje.. nie wszystko znajdzie się w bibliotece, wtedy jak najbardziej jestem za tym żeby kupić ;)

   Usuń
  2. Jestem chyba zbyt mało "nowoczesna" żeby pokazywać bilet na telefonie:)

   Usuń
 5. Genialny post, właśnie planuję przestać kupować wodę w butelkach. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O matko:O Pierwszy raz o tym słyszę! Mega daje do myślenia, obejrzałam już pierwszy filmik na youtube, który poleciłaś i się przeraziłam. Dopiero teraz rozejrzałam się po mojej kuchni i co widzę? Wszędzie plastik. Kurczę, nikt nam nie mówi tak naprawdę,że plastik jest zły, przecież wyrzuci się do kosza i problem zniknie.

  Dziękuję Ci za ten post, dałaś mi do myślenia i na pewno od zaraz zacznę wprowadzać zmiany.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja się staram jak mogę żyć w zgodzie z planetą. Mam nadzieje, że z czasem pozbędę się wszystkich moich dziwnych przyzwyczajeń

  OdpowiedzUsuń

❀ Jestem wdzięczna za każdy twój komentarz, to dla mnie wielka motywacja do działania ❀
Wszystkie komentarze czyta, na pytania i prośby o poradę odpowiadam :)
Zawsze staram się odwiedzać komentujących i obserwatorów.

Komentarze typu "zapraszam do mnie" będą usuwane